Baharat Firmaları

Geleneksel Türk mutfağında münteşir olarak kullanılan baharatlar sofralara baharat tren. Baharat, köklü cemaziyelevveli ile Türk yemek harsünün merkezinde zemin almaktadır. Baharat veya ana gereç olarak yemeklerde, tatlılarda, dolaşmaşularda, reçellerde özellikle yetişmek üzere sağlam çok alanda damaklarda unutulmaz izler buzakır. Türk mutfağı, sıklıkla tercih edilen baharatlarıyla ünlüdür. Kekik, kimyon, karabiber, türap biber, nane, pul biber ve tarçın adı maruz baharatlardan sadece bir kısmı kendine saf özellikleri ile farklı tatlara sahiptir. Bu 7 çeşit baharat genel olarak her yemekte uygunluklarına bakarak kullanılmaktadır. Baharatları yemek pişirirken kullanabilir veya yemekten sonra demleyebilirsiniz. Yaraşır yemeklerde doğru oranlarda kullanabildiğiniz çağ, istediğiniz lezzetin özüne ulaşmanızı ve denemenizi sağlamlar. Hatta tabiatın kaynağından mevrut baharatların iyileştirici tesiri evetğu da biliniyor. Baharatlar, damak tadınıza seslenme fail en sağlamlıklı besinlerin başında gelir. Bütün bu özelliklerin taçı keşik yemeklerinizi biraz tadil etmek isterseniz, bunu sofralarınızda birbirinden lezzetli baharat çeşitlerini seçerek yapabilirsiniz.

Lezzetli baharatlar
Baharatlar fiziki yapı, kâm, nitelik veya kullanma amacı kabil farklı alanlara bakarak farklı kategorilere ayrılmaktadır. Dünyada 1000’e benzeyen baharat çeşidi vardır. Adlandırma her durumda değişikdır. Baharat adları, hazırlanışlarındaki ana dahişenle elden ilişkili olma eğilimindedir. Esas olarak baharat çeşitleri fiziki özelliklerine bakarak türap, kuru ve taneli yetişmek üzere üçe ayrılır. Bu seçimin örnekleri, tahıl olarak bilinen en münteşir baharatlardan kuş üzümü ve çam fıstığıdır. Bu iki baharat aynı zamanda tatlılıkları ile bilinir ancak yemeklere bile eklenebilirler. Türap baharatlar ise çok münteşir oldukları karınin karınlerinde nitelik değişiklıkları vardır. Örneğin kırmızı baharatların ham maddesi umumiyetle safran ve kırmızı biberdir. Acı bir tada sahiptirler ve umumiyetle yemek pişirmede kullanılırlar. Yeşil türap baharatlar koca ölçübile nane ve kekikten elde edilir. Nane ve kekikten meydana getirilen baharatlar taam ve karıneceklerde kullanılır. Özellikle baharat karışımları ile şifalı karınecekler hazırlayabilirsiniz. Geniş türap baharatlar ortada üçüncü nitelik sınıflandırmasına malik olanlar turuncu veya turuncu türevleri olanlardır. Portakal baharatları ortada köri, zerdeçkırmızı, zencefil, kimyon, türap tarçın ve yenibahar bulunur. Baharat çeşitlerinin adları burada bitmiyor. Bu tarz şeylerin taçı keşik yeryüzünde daha sağlam çok baharat bulunmaktadır. Gördüğünüz kabil baharatlar, farklı kuruluşları ve bambaşka nitelikleriyle hala sofraların baş tacı. Hatta bazı baharatlar ana sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmuşdolaşma. Sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmalarının anayasa nedeni hiç şüphesiz seyrek olmalarıdır. Bu baharatlar tropikal bölgelerde yetineşeli ve özel prosedür müstelzim çok ve keskin tatlar oldukları karınin çoğunlukla küçümencik miktarlarda satılmaktadır. Sınıflandırılmamış baharatlara örnek olarak mai haşhaş veya zahter kabil baharatlar verilebilir. Bu baharatlar hem oldukça şifalı hem bile özellikle tatlılarda damak tadınıza yeni bir soluk getiren tatlardır. Kategori dışında bileğerlendirilebilecek gayrı baharatlar ise baharat karışımlarıdır. Bu karışımlar, takkadak lüks baharatın şık oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Genellikle ete kâm zammetmek kabil ammaçlarla kullanılmaktadır. Hatta bu baharat karışımı ile etinizi pişirmeden önce büsbütün baharatlandırabilirsiniz.

Seven Spices’ın kırmızı üyeleri
7 çeşit baharat Türk mutfağında çok saygınlık bir yere sahiptir. Bu yedi baharat, Küçük asya sınırları ortamında en münteşir kullanılan tatlar ortada zemin almakta ve zımnında Türk mutfağının temelini oluşturmaktadır. Sık kullanımları hasebiyle yiyeceklerde çabucak fark edilmekle kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerin lezzetini üç ila dört katman artırırlar. Küçük asya mutfağında son had uyumlu ve evetşamsal olan bu yedi çeşit, umumiyetle bir arada baharat seti olarak satılmaktadır. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Küçük asya mutfağında önemli bir yere malik olan türap veya pul kabil biber bazlı baharatlar çabucak çabucak bütün yemeklerin ana malzemesidir. Üretimi karınin süs biberi adı maruz özel bir biber türü müstelzim bu baharat türü, sağlamlıklı kuruluşsıyla da nazar dolduruyor. En çok C vitamini deposu olarak bilinir. Katkısızlıklı olmasıyla ünlü olan acı biber ve türevleri, organik baharat ailesinin en önemli üyelerindendir. Hem yedi anayasa baharat ortada zemin düz hem bile Güneydoğu Küçük asya ile özdeşleneşeli ve biber özü karıneren bir gayrı baharat ise isottur. İsot, Şanlıurfa mutfağının cevahirı denilebilir. İso biberinden elde edilen bu baharat, gayrı biber baharatlarından farklı olarak türap kıvamı ve rengiyle çabucak fark edilir. Hatta şiddetlilığın pullardan farklı olarak ağızda daha geç yayılması da İsot’u bu kadar özel kılan özelliklerinden biridir. Yedi baharatın karışımı olan ancak farklı bir kuruluşya malik olan baharat Poy Spice’dir. Poy baharatı, özellikle kahvaltıda umumiyetle atlatmak ve zeytinyağı ile tüketilen sağlamlıklı bir karışımdır. Kahvaltılarınıza yeni bir soluk sağlamak karınin Poy Spice’ı tercih edebilirsiniz.

Küçük asya mutfağının talihı Seven Spices
Yedi baharatın ihtimal bile en bilinen üyesi olan karabiber, hem kıta hem bile türap halinde sunuluyor. İrmik, kırmızı ve parafin ten ürünlerinde elden pişmiş gıdaların üzerine konularak münteşir olarak kullanılmaktadır. Bu aromatik görünümlü baharat, har iklimlerde yetineşeli karabiberlerden kuruluşlır. Hindistan, Afrika, Brezilya ve Malezya kabil ülkeler tropik bölgelere ihtiyaç duymaları hasebiyle karabiber üretimi karınin mükemmeldir. Hatta yemeğe pişirme esnasında karabiber tozu eklenir ve yemeğin anayasa yapısını oluşturur. Hem karabiberin hem bile tahılın en faydalı tarafü sindirimi kolaylaştırması ve hazım sistemini desteklemesidir. Karabiber özellikle akıllıca miktarlarda tüketildiğinde hazım sisteminiz üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Yedi baharat ortada bir özge talih olan kekik, geniş bir kullanma düzı sunmaktadır. Kekiğin Türkiye sınırları ortamında gani oranda yetişmesi, kekiğin birfena varyasyonda kullanılmasının ana sebebidir. Dirlik lafız konusu evetğunda, birfena yardımsı olan anatomi üst sistemi karınin iyidir. Kekik otu kabil bazı çay türleri hasetn nihayetinde yorgunluğu refetmek karınin yeğin gelebilir. Bir gayrı baharat ise kimyondur. Kimyon, Türk mutfağının en müstehap baharatlarından biri evetğu karınin Küçük asya’nun gözbebeği olarak da bilinir. Gerektiğinde ten ürünlerine lezzet katan bu baharat çabucak çabucak her yemekte kullanılabilir. Baharatın karınindeki esanslara rabıtalı olarak farklı özetlara yeğin gelebilmektedir. Bu açıdan karınerik ve hammaddelere bakarak uzmanlardan bindi alarak ürünleri dağıtırken kullanma önerilerine uyabilirsiniz.

Evin anayasa direği olan baharat çeşitleri ve aşhane kullanımları, doğru orantıda ve doğru oranda kullanıldığında her evetşfecir kullanıcıevet yeğin gelebilir.

Olağandışı ve karışık baharatlar
Sayımsız baharat çeşidi vardır. Kendi özel baharatlarımızın taçı keşik karışım kuruluşsına malik olanlar da sofraların lezzet merkezi olarak yerini kırmızııyor. Farklı türlerin birleşimi olan çeşni, umumiyetle birkaç baharatın ve bu baharatlara eşlik fail aromatik otların karışımıdır. Az çok popüler olan bu karışımlar hem kılgısal hem bile lezzetli çözümlerdir. Popülerliği hasebiyle adından sıkça lafız ettiren karışım ise Tuzot baharat çeşitleridir. Tuzot baharatını her türlü kalın ve etsiz yemeklerde, böreklerde, çorbalarda, pilavlarda, eriştelerde ve çok daha fazlasında kullanabilirsiniz. Örneğin sevdiklerinizle yapacağınız bir piknikte her çağ taçınızda bulundurduğunuz köfte çeşnisi ile etinizi aculca baharatlandırabilirsiniz. Köfte Çeşnisinin ana maddesi kişniştir. Ancak birfena farklı baharat karınerir. Türk köftesine adını veren en anayasa maddelerden biri bile bu köfte çeşnisidir. Dolma evet da kebap kabil yiyeceklerde münteşir olarak kullanılan bu ürün sebebiyle hem damağınızda kâm bırakan hoş bir deneyim evetşarsınız hem bile yiyecekleri daha hızlı sindirir ve sağlamlıklı bir yemek yersiniz. Bir gayrı karışık baharat ise sumaktır. Sumak özellikle hoş bir tada sahiptir. Munzamşi tadı sebebiyle özellikle salatalar karınin uygundur. Ancak sumak baharatı umumiyetle salatalarda, çorbalarda veya ten yemeklerinde kullanılır. Hangi abşların tabii özlerinde antioksidan karınerdiğini tasa ediyorsanız ürün birtakımnda inceleyebilirsiniz.

baharat
baharat firmaları
toptan baharat